KRSTARENJE BOKOKOTORSKIM ZALIVOM
13. SEPTEMBAR 2020.
CIJENA 23 EURA PO OSOBI
Bokokotroski zaliv, kako ga još nazivaju, najjužniji fjord u Evropi, je jedan od najljepših zaliva u svijetu. Upisan je na listu svjetske kulturne baštine i pod zaštitom je Unesco-a od 1979. Bokokotorski zaliv se takođe nalazi na listi kluba najljepših zaliva svijeta. Njega čine četiri manja zaliva: Tivatski, Hercegnovski, Risanski i Kotorski zaliv. Najdužu obalu ima Hercegnovski zaliv, zatim Kotorski zaliv, pa Tivatski, a najkraću obalu ima Risanski zaliv. Oko zaliva se uzdižu strme litice planine Orijen i Lovcen. Bokokotoski zaliv krase sedam ostrva: Sveti Marko, Mamula, Gospa od Škrpjela, Sveti Đorđe, Milosrđa, Ostrvo Cvijeća i Mala Gospa. Uz samu obalu se prostiru živopisna mjesta i gradovi očaravajuće arhitekture.
Zaplovite brodom i doživite prirodnu i kulturnu ljepotu ovog dijela crnogrskog primorja.
ITINERER KRSTARENJA BOKOM
Sastanak grupe i polazak autobusom iz Bara (sa parkinga sporstske hale) u 7:45 h, iz Budve u 8:30 (stajalište “Slavija”)
-
Polazak za Tivat autobusom;
-
Dolazak u Tivat, kratka pauza i u 10:00h ukrcaj na turistički brod;
-
Započinjemo krstarenje najljepšim zalivom na cijelom Jadranu;
-
Krstarenje počinje panoramskom vožnjom od Tivta i Herceg Novog, zatim se ide do izletišta Mirište, gdje se možete kupati ili obići Plavu Špilju – jednu od najvećih atrakcija crnogorske obale. Naziv je dobila po neobično plavoj boji koja nastaje refleksijom sunčevih zraka i površine vode. Do nje se može doći isključivo morskim putem, manjim čamcem ili brodićem. Površina pećine je oko 300 m², dubina vode je do 4 m, a visina pećine – od nivoa mora do vrha iznosi 9 m.
-
Krstarenje se zatim nastavlja do Kotorskog i Risanskog zaliva, sa posjetom ostrvu Gospa od Škrpjela – vještačko ostrvo napravljeno krajem XV vijeka i jedinstveno je u svijetu po svojoj istoriji I ljepoti. Detaljniju priču o ostrvu saznaćete posjetom crkvi. Zanimljivost: U crkvi se nalazi goblen kojeg je vezla Jacinta Kunić, rođena Mijović, 25 godina (1803-1828), čekajući svog dragog da se vrati sa broda! Na 1 cm² ima oko 700 uboda (radi poređenja: najpoznatiji “Vilerovi” gobleni imaju oko 120 uboda na cm², a smatraju se najsitnijim). Koristila je zlatne i srebrne niti, a zanimljivo je da je koristila i svoju kosu umjesto konca kako bi kosa anđela bila vjerodostojnija. Jasno se na slici može vidjeti da je anđeo koga je vezla prvog – tamne kose, a kako je dalje vezla, godine su prolazile i kosa joj je postajala sijeda, te je anđeo koga je poslednjeg vezla – sijed.
-
Mogucnost organizovanja ručka na brodu – riblji meni uz doplatu;
-
Iskrcaj u Kotor oko 16:30 i slobodno vrijeme do 18h za posjetu Starom gradu. Povratak autobusom.